Nazad na hlavnú stránku
Hlavná stránka RADIO Aktuality Fotogaléria prazdne pozadie Meteo u mňa v Senci OM   Callbook Logger32 Rádioamatérska technika Bazár Kontakt

Rádioamatérska technika
  Môj HAM SHACK  
Závady na TRX Icom IC-706 MKIIG.
Závada Riešenie
Nízka citlivosť príjmača v páse 2m Zlá dioda D6 na PA UNIT. Vymeniť D6 (MA862)
nie je výkon na KV pásmach zlé relé vo filtroch nájsť a vymeniť vadné relé (AHY-103)
slabá modulácia z mikrofónu doska MAIN UNIT, zmeň hodnotu rezistora R236 z 27k na 68k až 82k. Vyššia hodnota rezistora zodpovedá väčší MIC GAIN.
"huhňavá" modulácia úprava mikrofónu HM-103, vyber gumené púzdro nad MIC kapsľou.
uhnutá frekvencia pri TX na FM nastav v FM VCO napätie 1,5 V podľa servisného manuálu
TRX ostal trvale zakľúčovaný v TX móde. skrat TX-RX prepínaci tranzistor Vymeň tranzistor Q32 na doske MAIN UNIT

Montáž filtrov do TRX Kenwood TS-480 SAT.
Ručne dolaďovaný anténny tuner, L-článok pre QRP do výkonu 30W.
  Yaesu VX3E   Úprava frekvenčného rozsahu TRX Yaesu VX-3
Rozšírenie frekvenčného rozsahu TX spočíva v odstránení jedného SMD rezistora, ktorý je umiestnený vertikálne. Pozri obrázok. To je všetko. Pozor na statiku, radšej sa v tom nevŕtaj :-)
a keď predsa potom je treba ešte TRX zresetovať:
Urob reset procesora podľa originál manuálu na strane 128, alebo takto:
Vypni TRX (Power Off)
Drž [MODE] + [V/M] a zapni TRX (Power On)
Stlač [F/W]

Týmto zákrokom strácaš právo na záruku. Za zničené zariadenie po takejto úprave nezodpovedám, všetko robíš na vlastná riziko !!!!
ANT SlimJim na 2m, prefotené stránky z Amaterskeho Radia.
Ručne dolaďovaný anténny tuner.
Ešte to chce obrúsiť, nafarbiť...atď...
ale funguje na 100%, a doladí takmer hocijakú anténu na každé pásmo. Aj na 1,8 MHz ide doladiť 83 m dlhú slučku.Obvodovo presne taký istý, ktorý som vyrobil skôr a používal k TCVR Yaesu FT-847. Rozmerovo sedí presne k spomínanému TRXu.

KV PA foto Jednoduchý PA napríklad aj k FT-817, tak okolo 50W OUT.
KV PA schema KV PA PCB KV PA rozpis KV PA LC hodnoty
schéma plošák rozpis súčiastok tabuľka hodnôt pre jednotlivé pásma
Whip anténka, návod stiahnutý z internetu. klikni na obrázok pre zväčšenie a potom si môžeš obrázok uložiť na svoj disk v počítači.
Zdroj
Zdroj
Zdroj
Napájací zdroj 13,8V / 20 A
Ak si ho chceš uložiť v plnej veľkosti, klikni pravým tlačítkom myši na obrazok, vyber si voľbu : "Uložiť obrázok ako..." (Save Picture As...) a zvoľ si adresár vo svojom PC kde sa ti obrázok uloží.
smeter.gif(1 kb)
Úprava frekvenčného rozsahu TRX Kenwood TS-2000
ts2000mod.jpg(17 kb)

Rozšírenie frekvenčného rozsahu TX aj RX transceivru Kenwood TS-2000 spočíva v odstránení SMD rezistorov s hodnotou 0 ohmov. K rezistorom sa dostaneme po odobratí spodneho a vrchného krytu TS-2000, odskrutkovaní dvoch vrchných skrutiek pridŕžajúcich predný panel a povolení dvoch spodných skrutiek, tak aby sme predný panel vyklopili o cca 90 stupňov smerom dopredu. Po odklopení predného panelu mame pred sebou TRX čelom ku nám, v tej polohe je úplne vľavo ventilátor a hneď vedľa neho na spodnej časti dosky plošných spojov osmica prepojok, niektoré skratované nulovými rezistormi, niektoré bez rezistorov, závisí to od modelu TRX. (USA, EU, ...) Pozri obrázok:

V mojom prípade som mal Kenwood TS-2000 USA verziu a pôvodne boli osadene iba dva rezistory a to podľa obrázku s číslom R52 a R53. Poda návodu, napríklad aj tu som odstránil v mojom prípade iba R 53. Výsledok bol nasledovný:

RX main: 30 kHz - 60 MHz 142 MHz - 152 MHz 420 MHz - 450 MHz
TX main: 1705 kHz - 30 MHz, 49 MHz - 54 MHz 142 MHz - 152 MHz 420 MHz - 450 MHz
RX sub: - 118 MHz - 174 MHz 220 MHz - 512 MHz
TX sub: - 142 MHz - 152 MHz 420 MHz - 450 MHz
Pri odstraňovaní rezistora letovačkou doporučujem obozretnosť, hlavne na statiku. Bezpodmienečne sa treba "uzemniť", vodivý náramok.. atď...V opačnom prípade sa može stať že statická iskra preskočí medzi vami a plošným spojom, akoby sa nič nestalo, TRX po zmontovaní pracuje normálne ešte mesiac, dva...možno rok a potom odíde procesor, či iná súčiastka citlivá na statiku.ft817.jpg(7 kb) YAESU FT-817 Slovensky preklad manualu FT-817 , (veľkosť cca 200 kB)
Základná zásada pri úpravách na FT-817 je že musia byť odpojené všetky druhy napájania, baterky, alebo akumulátory a samozrejme kábel externého napájania !!!
Úprava baterkového púzdra FBA-28 pre použivanie nabíjacích akumulátorov:
Yaesu dodáva k FT-817 baterkové púzdro FBA-28 na 8 ks alkalických batérií typu AA, ktoré by mali vydržať približne 5,5 hodiny. Púzdro nedoporučuje používať na naplnenie akumulátormi s tým že by sa v tomto púzdre aj nabíjali a doporučuje nákup akupaku FNB-85, NiMh 9,6V/1400mAh, alebo FNB-72, NiCd 9,6V/1000mAh.
Jednoduchou úpravou zabezpečíme aby FT-817 automaticky nedetekovala prítomnosť baterkového púzdra a potom môžeme do baterkového púzdra založiť nabíjacie akumulátory a aj ich nabíjať priamo v TCVR FT-817, tak ako by tam bol založený originál akupak.
Vyberte baterkové púzdro, odlepte čiernu pásku, pod ktorou sú vodiče. Sú tam 2 červené, 2 čierne a zelený.
Prestrihnite a zaizolujte zelený vodič.
Vložte NiCd, alebo NiMh nabíjacie akumulátory do baterkového púzdra a nastavte v menu FT-817 čas nabíjania podľa kapacity akumulátorov. Výrobca doporučuje pri 1400mAh akubloku 8 hodin, a pri 1000mAh 6 hodín.
V menu č.11 je možnosť nastaviť 6,8,10 hodín. Nabíjací prúd je približne 170 mA, a po ukončení doby nabíjania, nastavenej v menu tečie do akubloku udržiavací prúd cca 15 mA.
Ak si púzdro osadíte akumulátormi 2100mAh, ktoré sú už dnes bežné, tak plné nabíjanie bude treba robiť na dva cykly 6 + 6 hod., prípadne 6 + 7 hod.
V žiadnom prípade sa nepokúšajte do takto upraveného púzdra osadzať alkalické baterky stým, že by ste ich aj dobíjali !!!
Takto ušetríte na nákupe drahých alkalických jednorázových batérií, ktoré sa doporučujú používať v baterkovom púzdre na napájanie TCVR FT-817.
Popísanú úpravu možete kedykoľvek vrátiť do pôvodného stavu a následne používať alkalické baterky
Rozšírenie frekvenčného rozsahu FT-817 :
Overené a odskúšané u mňa doma.

1. Odpoj všetky napájacie zdroje. (baterky aj externý prípoj k napájaniu.)
2. Odskrutkuj 14 skrutiek držiacich horný a dolný kryt na TCVR. Netreba 2 ks na reproduktore.


3. Odober kryt baterkovéo púzdra.
4. Odmontuj kryt. Pri spodnom kryte pozor na západku na uzatváranie baterkoveho krytu, sú tam dve pružinky, ktoré určite vyletia na zem. Pri vrchom kryte opatrne vytiahni kablik s konektorom pripájajúcim reproduktor. Konektor na plošnom spoji na tele TCVR je maličký a chúlostivý na hrubé zaobchádzanie, ako aj všetko ostatné na tomto TRX.


5. Opatrne nadvihni štyri plastické príchytky držiace predný panel a potiahni predný panel dopredu. 6. Odpoj páskový kábel prepojujúci predný panel so zariadením. Konektor uvoľníš tak že tmavohnedú časť konektora na plošnom spoji opatrne nadvihneš o cca 90 stupňov hore a páskový vodič sa zľahka vytiahne von.


7. Pozri zo zadnej strany panelu nad VFO gombíkom, vľavo od stredu sú prepojovacie plôšky na plošnom spoji. Spoj prvé štyri plôšky a rozpoj piatu. Konečný stav by mal byť prve 4 spojené a daľších 5 rozpojených.


8. Znovu zlož TCVR a resetuj CPU stlačením "F" súčasne "V/M" a súčasne "PWR" tlačítka. Pri resete je nutné mať v zariadeni zapojeny mikrofón !! Toto rozšíri frekvenčný rozsah na TX v pásmach KV, VKV a UKV. Konkrétne takto:

1,8 MHz až 56 MHz

140 MHz až 154 MHz

420 MHz až 470 MHz.


Úprava Yaesu FT-817 na zníženie spotreby pri príjme :

T-817 má dosť veľkú spotrebu aj pri príjme, podla manuálu je to pri zatvorenom umlčovači RX cca 250mA a pri otvorenom umlčovači cca 450 mA, čo je dosť veľa a na vnútorný akupak 1400mAh podľa mojej skúsenosti vydrži TRX iba cca 6 hodín pri príjme a z toho času ani nie cca 15 minút vysielania. Preto každé aj minimálne zníženie odberu pomôže. Našiel som jeden popis na internete. LED na prednom paneli signalizuje otvorený umlčovač zelenou farbou a vysielanie červenou farbou. Príjem je indikovaný aj na LCD displeji S-metrom a tak sa dá ušetriť na LED, keď odpojíme napájací rezistor od LED diody, aby pri príjme pri otvorenom umlčovači nesvietila, ušetrí sa cca 12 až 15 mA pri príjme. Počas vysielania, pri stlačenom PTT zostane LED svietiť na červeno, ako to bolo aj pôvodne. Rozober TRX, odober predný panel, odpoj prepojobvacie káble medzi predným panelom a telom TCVR. Stiahni gumu z gombíka, pod ňou je malá skrutka, ktorú povolíš imbusákom 1/16 INCH. Stiahni gombík, povoľ maticu, vytiahni VFO ladiaci člen. Vytiahno gombík SEL. Odskrutkuj skrutku pridržajúcu plošný spoj k plastovému prednemu panelu. Opatrne vytiahni plošný spoj zo spodnej strany, tam kde nie sú dve biele západky. LED dioda sa náchádza na prednej strane plošného spoja nad dierou pre VFO gombík. Je to malý plastický štvorček zo 4 vývodmi. Teraz nájdi dva rezistory tesne vedľa LED naľavo. Odstráň rezistor ktorý je tesne pri VFO diere, nie ten ktorý je tesne pri hornom okraji. Opatrne nazad zmontuj celý TCVR. Keď zapneš rádio a otvoríš umlčovač LED by nemala svietiť na zeleno, pri vysielaní by mala LED svietiť na čevrveno, tak ako predtým. Celá úprava však podľa mňa neprinesie až taký výrazný efekt na celkové zníženie spotreby a predlženie doby použita TRX z batérií. V porovnaní s pracnosťou pri rozoberaní predného panelu a odstraňovaní rezistora napájajúceho LED diodu by som to už druhý krát nerobil...

SERVICEPOINTS, Skryté servisné menu FT-817:
Vstup do servisn0ho menu:
Stlač a drž "A", "B", "C" tlačítka a súčasne stlač "PWR", čiže zapni zariadenie. Dostaneš sa do skrytého menu s 76 položkammi.
napríklad : Číslo 5 pre 2 m pásmo zvyšuje citlivosť pri zväčšovaní tohto čísla;
Default hodnota je / 90.
Na odchod z tohto menu stlač a podrž tlačitko "F".

Number;

Content;

Point;

Declaration;

1; HF1RXG RX GAIN; 1.8MHz; 181;
2; HF2RXG RX GAIN; 7MHz; 91;
3; HF3RXG RX GAIN; 21MHz; 123;
4; 50MRXG RX GAIN; 50MHz; 66;
5; VHFRXG RX GAIN; 144MHz; 90;
6; UHFRXG RX GAIN; 430MHz; 117;
7; SSB-S9 SSB S-Meter; S9; 70;
8; SSB-FS SSB S-Meter; FS; 59;
9; FM-S9 FM S-Meter; S9; 76;
10; FM-FS FM S-Meter; FS; 109;
11; DISC-L FM Center; Meter; 35;
12; DISC-H FM Center; Meter; 69;
13; FM-TH1 FM; Squelch; 82;
14; FM-TH2 FM; Squelch; 82;
15; FM-TI1 FM; Squelch; 14;
16; FM-TI2 FM; Squelch; 14;
17; VCC Power Supply; Voltage; 138;
18; HF1-IC Over-current Protection; 1.8MHz; 111;
19; HF2-IC Over-current Protection; 7MHz; 116;
20; HF3-IC Over-current Protection; 21MHz; 111;
21; 50M-IC Over-current Protection; 50MHz; 113;
22; VHF-IC Over-current Protection; 144MHz; 126;
23; UHF-IC Over-current Protection; 430MHz; 113;
24; HF1-HI RF Power HI; 1.8MHz; 116;
25; HF1-L3 RF Power L3; 1.8MHz; 67;
26; HF1-L2 RF Power L2; 1.8MHz; 21;
27; HF1-L1 RF Power L1; 1.8MHz; 4;
28; HF2-HI RF Power HI; 7MHz; 119;
29; HF2-L3 RF Power L3; 7MHz; 65;
30; HF2-L2 RF Power L2; 7MHz; 21;
31; HF2-L1 RF Power L1; 7MHz; 3;
32; HF3-HI RF Power HI; 21MHz; 117;
33; HF3-L3 RF Power L3; 21MHz; 63;
34; HF3-L2 RF Power L2; 21MHz; 20;
35; HF3-L1 RF Power L1; 21MHz; 2;
36; 50M-HI RF Power HI; 50MHz; 115;
37; 50M-L3 RF Power L3; 50MHz; 64;
38; 50M-L2 RF Power L2; 50MHz; 23;
39; 50M-L1 RF Power L1; 50MHz; 1;
40; VHF-HI RF Power HI; 144MHz; 140;
41; VHF-L3 RF Power L3; 144MHz; 93;
42; VHF-L2 RF Power L2; 144MHz; 28;
43; VHF-L1 RF Power L1; 144MHz; 12;
44; UHF-HI RF Power HI; 430MHz; 103;
45; UHF-L3 RF Power L3; 430MHz; 68;
46; UHF-L2 RF Power L2; 430MHz; 21;
47; UHF-L1 RF Power L1; 430MHz; 9;
48; HF1TXG TX Gain; 1.8MHz; 67;
49; HF2TXG TX Gain; 7MHz; 62;
50; HF3TXG TX Gain; 21MHz; 67;
51; 50MTXG TX Gain; 50MHz; 89;
52; VHFTXG TX Gain; 144MHz; 79;
53; UHFTXG TX Gain; 430MHz; 69;
54; HF1POM Power Meter Sensitivity; 1.8MHz; 71;
55; HF2POM Power Meter Sensitivity; 7MHz; 72;
56; HF3POM Power Meter Sensitivity; 21MHz; 71;
57; 50MPOM Power Meter Sensitivity; 50MHz; 70;
58; VHFPOM Power Meter Sensitivity; 144MHz; 83;
59; UHFPOM Power Meter Sensitivity; 430MHz; 64;
60; ALC1-M ALC; Meter; 204;
61; ALC-M ALC; Meter; 125;
62; HF1-RV Reverse; ALC;1.8MHz; 13;
63; HF2-RV Reverse; ALC;7MHz; 11;
64; HF3-RV Reverse; ALC;21MHz; 21;
65; 50M-RV Reverse; ALC;50MHz; 15;
66; VHF-RV Reverse; ALC;144MHz; 7;
67; UHF-RV Reverse; ALC;430MHz; 28;
68; CW-CAR Carrier; Level;CW; 252;
69; AM-CAR Carrier; Level;AM; 210;
70; DEV-W; FM;Modulation; 211
71; DEV-N; FM;Modulation; 103;
72; M-MTR; FM;Modulation; 188;
73; CTCSS; FM;Modulation; 151;
74; DCS; FM;Modulation; 129;
75; LSB-CP; SSB;Carrier Point; -19;
76; USB-CP; SSB;Carrier Point; -20;Mini prispôsobovací anténny tuner, vhodný k FT-817. Zatiaľ zopár obrázkov, pripravím aj schému, len aby sa mi chcelo....
ATU.jpg  
ATU.jpg  
ATU.jpg  
ATU.jpg  
ATU.jpg  
ATU.jpg  
ATU.jpg