Nazad na hlavnú stránku
Hlavná stránka RADIO Aktuality Fotogaléria prazdne pozadie Meteo u mňa v Senci OM   Callbook Logger32 Rádioamatérska technika Bazár Kontakt

Nazad na hlavnú stránku.
Staršie veci : 2007-2010.
  KB2LJJ   Ešte jedna zaujímavá adresa.
úpravy, manuály, schémy,
.... trochu dlhšie načítava stránky...
  manualy Novoobjavená stránka s manuálmi k starším aj novším HAM zariadeniam, aj servisné.
... taktiež popis rôzneho príslušenstva ...
  Kenwood manualy Oficiálna stránka Kenwood s inštrukčnými manuálmi k ich zariadeniam.
... žeby sa podarilo opraviť aj toto ...
  prazdny   Našiel som dobrú stránku s úpravami rôznych zariadení.  
  Drozdovo 2006 Stretnutie na Drozdove 14.10.2006.
klikni na prehliadanie daľších fotografií
Ak by mal niekto záujem o nezmenšené fotografie, môžem poslať, veľkosť jednej cca 3,5 MB.
  konektor Ukážka konektora ktorý robil uchádzač o miesto vo firme.... tuším nebol prijatý.
  OM3JW OM3JW   Dni ZELÁ v Stupave..žeby to bol OM3JW, okrem DX aj víťaz v pestovaní kapusty ???
Laminátový teleskop používam na invertované V na prechodnom stanovisku...
InvV InvV
InvV Stredná napájacia časť zhotovená z kúska plošného spoja.
InvV Skúsil som tam zavesiť aj ANT Double Bazooka, zhotovená z koaxiálu, ale to už bola dosť veľlká váha pre teleskopický stožiar a ohol sa takmer k zemi...
Jednoduchá anténa na 2m, známa pod názvom
SlimJim.
SlimJim
Originál popis z časopisu Amaterske Rádio je TU v sekcii technika.
21.08.2006 - WEB stránky presunuté na iný server a spojazdnená vlastná doména s nazvom
jbalaz.sk
ťahaj
  Ine servis manualy   Manuály všeobecne k elektronickým zariadeniam, aj rádioamaterskym, aj servisné.

Rôzne manuály, schémy, aj rádioamaterskych zariadení. Do okienka "SEARCH" daj vyhľadávať požadovaný typ zariadenia, prípadme iba značku, napr. Yaesu, Kenwood, atď...
  Kenwood servis manualy   Manuály k zariadeniam Kenwood, aj servisné.

... tiež dosť veľa kusov ...
  ICOM servis manualy   Servisné manuály k zariadeniam ICOM.

viac ako 200 kusov...
  Borovce 2006   Stretnutie v Borovciach 2006.(veci na burze)
  Letecky DNV   JN 88 LF  
  Slamená búda 4.4.2006   Tu sme sa znovu stretli dňa 4.4.2006.  
Slovenský manuál k Yaesu FT-817.
ťahaj veľkosť cca 200 kB
  Slamená búda 7.3.2006   Priateľské posedenie rádioamatérov z Bratislavy a okolia. 07.03.2006  
  Linka   Prispôsobovací anténny člen - ručný.  
Neverili by ste koľko nepodarkov sa objaví medzi nakúpenými súčiastkami.

Canon Skrat Matka

Klikni myšou na obrázok.

Canon konektor na ktorom chýbajú niektoré piny...to sa dá ešte objaviť predtým ako sa tento nepodarok použije v zariadení...

Horšie to je s nasledujúcim konektorom, kde sú dve dvojice pinov skratované. Zistiť sa to dá iba meraním, ale nie je možné premeriavať každý použitý konektor. Foto je až po otvorení konektora odbrúsením vrchnej časti krytu.

Matka nie a nie našrobovať na skrutku. Koho by v takom vysokom pracovnom nasadení napadlo kontrolovať či všetky matky majú naozaj narezaný závit. Táto ho nemá.

Slamená búda 7.2.2006 Slamená búda 7.2.2006 Slamená búda 7.2.2006 Slamená búda 7.2.2006 Slamená búda 7.2.2006 Slamená búda 7.2.2006 Slamená búda 7.2.2006 Slamená búda 7.2.2006 Slamená búda 7.2.2006 Slamená búda 7.2.2006 Slamená búda 7.2.2006 Slamená búda 7.2.2006 Slamená búda 7.2.2006 Slamená búda 7.2.2006

Na zdravie ! "náhodné" Stretnutie rádioamaterov na Kolibe v Slamenej búde. 07.02.2006
Český mauál pre microKEYER vo formáte .PDF si môžete stiahnuť tu a teraz. microKEYER
Problém s netypickými napájacími konektormi...

RCA konektory

Klikni myšou na obrázok pre jeho zväčšenie ...

Niekedy máte zariadenie s netypickým napájacím konektorom, alebo aspoň s takým čo sa nedá, kúpiť, prípadne aj dá ale stojí viac ako dve pivá.
Nie je problém pomôcť si sám doma.
Asi 5cm od adaptéra kábel prestrihneme, na jeden koniec, ktorý ostal pri adaptéri dáme RCA samičku a na druhý koniec šnúry RCA samec. A je to !
Šnúra sa dá potom použiť aj s iným napájacím zdrojom, autoadaptérom...atď... V mojom prípade som použil RCA ako napájací konektor aj na všetkých ostatných zariadeniach; domáce zdroje, adaptery, rozbočovače...atď...
Rozvod napájacieho napätia pre TCVR a ostatné...
Rozvodná skrinka

Klikni myšou na obrázok pre jeho zväčšenie ...

Niektoré firmy vo svojich katalogoch ponúkaju podobné krabice na rozvod napájacieho napätia pre viacero TRX, prípadne iných el. zariadení na stole.
Nie je problém si to urobiť sám doma.
Prvá štvorica svoriek je spojená medenou pásovinou a cez prívodné vodiče s dvomi poistkami pripojená na výstup napájacieho zdroja 13,8V-32A. Pod každou svorkou je ešte zduplovaný mínus pól, dvakrát na skrutke 6mm pre prichytenie očka na kábli a dvakrat celokovová zdierka.
Ďalšie konektory použávam RCA samičky na panel (Cinch). Prvé dve priamo na 13,8V, ďaľšie 4 ks až za 2A poistkou. Všetky 4ks sú zapojené az za regulovateľný 2A stabilizátor. Prepínam určitý počet Si diod tak aby som dosiahol požadované napätie. V mojom prípade 5V, 6V, 9V, 12V. Vedľa poistkového púzdra je ešte miniatúrny merací prístroj na indikáciu veľkosti napätia.
Úplne vpravo (pod pár dierami na vetranie) je stabilizátor na chladiči.
Rozmery celej škatule sú: 300x70x30 mm, urobené to je z odrezkov plošných spojov a nastriekané peknou farbou.
KV PA monoband K mojej FT-817 som hľadal nejaké jednoduché zapojenie koncového stupňa, tak okolo 50W OUT. Našiel som jednoduchý popis v nemeckom časopise CQ DL č.8/1995 strana 590.
Schéma, plošák, rozpis súčiastok, tabuľka hodnôt pre jednotlivé pásma (je to iba monoband PA) je v časti Technika




Antena Mirko OM5AWS ponúka vo svojej predajni AWAS v Nitre zaujímavú anténu pod označením Outback...alebo tuším tak nejak. Na internete je v ponuke od rôznych výrobcov, predajcov. Napríklad MFJ obchod pod označením MFJ1899 (pozri si ku nej manuál ), potom Wimo obchod z Nemecka ju ponúka ako ATX-1080 je tam v sekcií : Ham Radio Anteny - Anteny - Portable Anteny.


Pri troche šikovnosti sa táto anténka dá urobiť aj doma na kolene. Pre inšpiráciu pozri návod v časti Technika




m_zdroj.gif(22 kb) V časti Technika pribudla schéma napájacieho zdroja, ktorý som kedysi vyrobil. Použitý je toroidný transformátor, ako usmerňovač dvojica shotkyho diod v jednom púzdre 30CPQ60, stabilizácia s MAA723 (spätná väzba zaručuje minimálnu zmenu výstupneho napätia vzhľadom na odber), a ako výkonový prvok 1ks IRF 3205.
Zdroj pracuje spoľahlivo už takmer 5 rokov. Obsahuje prepäťovú aj nadprúdovú ochranu, teplotný snímač na chladiči, ktorý spína prídavný ventilátor.
Rozmery má cca 18x8 cm predný panel a hlboký je cca 22 cm.

Potreboval som ešte jden výkonnejší napájací zdroj. Jeden mám domácej výroby, druhý som sa rozhodol kúpiť profesionálny. A keď už kúpený, tak nech je poriadny, to znamená pekné prevedenie, malé rozmery, spoľahlivý a hlavne nech neruší.
Kúpil som Alinco DM-330MVE. Alinco zdroj
Spínaný zdroj do 30 A. Parametre sú tu. Zdroj je veľmi dobre skonštruovaný a nevnáša do pásma ani náznak zvýšenia šumu v celom KV pásme, nieto ešte nejaké rušivé zázneje. Zmerali sme ho na citlivom selektívnom meracom príjmači typu: Hewlet Packard 3586 C, Selective Level Meter.

Vyrobil som mini QRP anténne členy, vhodné do vykonu cca 10-20W. Obidva su odskúšané s TCVR FT-817 pri 5 W. Chodia dobre, len by to ešte chcelo vyrobiť jednoduchý indikáror PSW, pretože meranie zabudované v FT-817 ukazuje velmi hrubo a do prírody ťahať zo sebou veľký (aj keď presný) merač nie je ono. Tam stačí nejaký ručičkový indikátor, ktorý ukáže ostré minimum, nepotrebujem vedieť presnú hodnotu PSW, len nech je čo najmenšie ... :-).
Obrázky si pozri v sekcii TECHNIKA.


r. 2004

Prepojenie PC<>TRX, slovenský návod, popis. microKEYER

Už počas starej verzie web stránky tam bolo pár vecí, ktoré snáď niekoho zaujali.
Úpravy na QRP TCVR Yaesu FT-817 a na Kenwood TS-2000 v sekcii Technika
Zriadil som BAZAR, ktorý obsahuje veci na predaj, nové aj použité.

Aby aj pohyb po stránke bol jednoduchy a potrebná informácia sa dala násť bez problémov bolo treba prepracovať komplet cely zdrojový text www stránky, tak ako je vlastne urobená väčšina podobných internetových prezentácií. Zase však iba ručne napísané, a tak aj celkový nový vzhľad môjho webu je dosť jednoduchý.

Hlavné okno, nazvané "Novinky" bude vždy obsahovať chronologický popis vecí, čo pribudnú na stránku aj s odkazom kde to je umiestnené, prípadne s nejakým podrobnejším vysvetlením.

r. 2003

Stránka už obsahovala pár vecí, ktoré som pôvodne chcel zverejňovať. Hlavne technické maličkosti, úpravy zariadení, jednoduché doplnky k PC a TRX, programy, zaujímave odkazy, atď... Ale aby to aj malo nejký zmysel, je treba informácie neustále doplňať, aktualizovať. A na to zase treba čas, ktorého nikdy nie je nazvyš.

prvá web stránka

Stránka presunutá na internet. Najskôr na portál HOST.SK, kde to bolo zadarmo. Neskôr si pytali za web priestor jednorázový poplatok 1000,-Sk. Myslel som že aj týmto bude ako tak zaručená kvalita. Bohužiaľ, okrem iného, sa veľmi spomalila rýchlosť načítavania. Skúsil som iných bezplatných poskytovateľov. Chcel som podporu PHP, ale aj vzhľadom na málo času, ktorý som mohol venovať tvorbe web stránok som za nakoniec ani nedostal k poriadnemu naštudovaniu PHP jazyka a tak mi stačí aj terajší portál SZM.SK, kde sa momentálne moja WEB stránka nachádza. Všetko je písané "ručne", bez html generátorov a podobných programov, preto aby som sa naučil syntaxu jazyka a urobil si to podľa mojej predstavy, aj keď nie vždy to bude tak ako sa patrí.

Niekedy v r. 2000

Prvé pokusy o vytvorenie vlastnej WWW stránky. Najskôr iba v počítači, ale s predstavou, že raz sa mi to podarí umiestniť na internet.

Nazad na hlavnú stránku.
Staršie veci : 2007-2010.